Praca zdalna – czy czeka nas rewolucja?

Biurohello praca zdalna nowelizacja kodeksu pracy Praca zdalna – czy czeka nas rewolucja?

Trudno udawać, że pandemia COVID-19 nie ma wpływu na rynek pracy. Jedna z najważniejszych konsekwencji lockdownu dotyczy zmiany formy pracy – wielu pracowników dziś wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Chociaż polski kodeks pracy przewiduje telepracę, to przepisy nie przystają do współczesnych realiów. Dziś już wiadomo, że nowelizacja tej ustawy jest niezbędna.

Praca zdalna tak, ale na podstawie ustawy covidowej


Pandemia COVID-19 sprawiła, że z dnia na dzień firmy musiały przestawić się z dotychczasowego modelu na pracę zdalną. Niestety, aktualnie obowiązujące przepisy nie są dostosowane do współczesnego świata, a praca zdalna odbywa się na podstawie tzw. ustawy covidowej (specustawy). Ustawodawca zdecydował się przy tym wprowadzić ograniczenia – pracodawca może zlecić pracownikowi zdalne wykonywanie pracy:

    • w czasie stanu epidemicznego,
    • do trzech miesięcy po odwołaniu tego stanu.

Pracodawcy nie mają zatem pełnej dowolności. Tymczasem pracownicy zauważają korzyści płynące z pracy zdalnej. To m.in. brak czasochłonnych dojazdów do siedziby firmy i możliwość pełnego skoncentrowania się na wykonywanych zadaniach. Są to kolejne argumenty przemawiające za wprowadzeniem zmian w kodeksie pracy. 
 

Nowelizacja kodeksu pracy – jakie zmiany?


Dziś jest już pewne, że będą zmiany w kodeksie pracy, dzięki którym praca zdalna stanie się rozwiązaniem stałym. Co dokładnie ma się zmienić? Aktualnie projekt zmian nie jest jeszcze dostępny. Jednak z komunikatów prasowych można wywnioskować, że pracodawcy i pracownicy otrzymają dużą swobodę w uzgadnianiu warunków pracy zdalnej. W praktyce będzie to oznaczało, że informacje o pracy zdalnej i warunkach jej wykonywania pracodawca będzie mógł sprecyzować w wewnętrznych dokumentach, np. regulaminie pracy.

Nie wiadomo też jeszcze, jak rozwiązana zostanie kwestia ewentualnej wypłaty pracownikom ekwiwalentu za używanie własnych mebli czy sprzętu. Podobnie ma się sprawa z BHP – wciąż pod znakiem zapytania stoi kwestia tego, czy wypadki, które będą mieć miejsce podczas wykonywania pracy zdalnej, będą mogły być kwalifikowane jako wypadki przy pracy.
Przez pandemię straciłeś pracę? Sprawdź, którzy pracownicy są poszukiwany na rynku. Poznaj branże, które mimo COVID-19 wciąż się rozwijają!
 

Biuro wirtualne dla pracowników zdalnych


Jak pokazują liczne raporty, większość zarówno pracodawców, jak i pracowników uważa, że przejście na pracę zdalną nie wpływa na efektywność pracy. Niestety, nie wszyscy pracownicy mają w domu komfortowe warunki – niektórzy nie mogą wygospodarować miejsca do pracy. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest wirtualne biuro oferujące biuro na godziny.

Biuro Hello posiada w ofercie rozwiązania zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Proponujemy:

    • usługi księgowe – w tym księgowość spółek oraz prowadzenie księgowości małych i mikro-przedsiębiorstw,
    • wirtualne biuro na godziny – to doskonałe rozwiązanie dla pracowników, którzy pracują zdalnie,
    • sale konferencyjne – wynajmujemy sale konferencyjne na godziny w największych miastach Polski, m.in. w Gdańsku i Warszawie.

Jeżeli jesteś zainteresowany zwiększeniem swojego komfortu w czasie pracy, zapoznaj się z naszą ofertą. W razie pytań zapraszamy do kontaktu – chętnie rozwiejemy wątpliwości.