Komu opłaca się ryczałt ewidencjonowany?

Biurohello dla kogo ryczałt ewidencjonowany Komu opłaca się ryczałt ewidencjonowany?

Jednym z wyzwań, przed którym stoją przyszli przedsiębiorcy, jest wybór formy opodatkowania. Dla kogo korzystny może okazać się ryczałt ewidencjonowany? Jakie są aktualnie stawki ryczałtu ewidencjonowanego?

Czy ryczałt ewidencjonowany jest dla każdego?
 

Atrakcyjne stawki i uproszczone zasady (podatek płaci się od przychodu) – to dwa główne powody, dla których osoby planujące założyć działalność gospodarczą są zainteresowane ryczałtem ewidencjonowanym. Niestety, ta metoda opodatkowania nie jest dostępna dla każdego – mogą z niej skorzystać jedynie wybrane grupy przedsiębiorców.

Ryczałt ewidencjonowany – dla kogo:

●       osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,

●       spółki cywilne – wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne lub osoby fizyczne i przedsiębiorstwo w spadku,

●       spółki jawne – wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne

●       rolnicy – o ile dokonują sprzedaży w ramach handlu detalicznego.

 

Ryczałt – jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

 

Osoba fizyczna, która uzyskuje przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, nie zawsze będzie mogła wybrać ryczałt. Wynika to z wprowadzonych ograniczeń kwotowych – przychody podmiotów korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą przekroczyć 2 mln euro rocznie. Mowa tu o poprzednim roku podatkowym.

Inne ograniczenie dotyczy rodzaju prowadzonej działalności. Z ryczałtu nie mogą korzystać przedsiębiorcy uzyskujący przychody m.in. z:

●       prowadzenia apteki,

●       handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

●       produkcji wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

 

Jakie są aktualne stawki ryczałtu?

 

Po zmianach w przepisach ryczałtem zaczęło interesować się wielu przedsiębiorców. Jednym z powodów są stawki podatku w ramach ryczałtu – są one bardzo atrakcyjne. W zależności od wykonywanej działalności stawka wynosi od 2 do 17 proc.

Przykładowe stawki ryczałtu:

●       17 proc. – obowiązująca dla wolnych zawodów, np. notariuszy, tłumaczy, adwokatów czy brokerów ubezpieczeniowych,

●       15 proc. – podatek w tej wysokości płacą m.in. przedsiębiorcy zajmujący się reprodukcją komputerowych nośników informacji, świadczący usługi reklamowe czy związane ze sportem lub rozrywką,

●       10 proc. – tyle od przychodu płacą osoby świadczące usługi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek,

●       3 proc. – m.in. dla przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną (wyjątek – przychody ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.),

●       2 proc. – dla rolników, którzy sprzedają produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy.

Zorientowałeś się w przepisach i masz pewność, że możesz wybrać ryczałt, ale zniechęcają Cię formalności? Zdaj się na profesjonalne biuro rachunkowe – Biuro Hello. Wspieramy przedsiębiorców w ich rozwoju – pomożemy również Tobie!